cajon

cajon

cajon

cajon

cajon

cajon


Tanıtım Videosu cajon

Üniversitelerarası Dans Yarışması
Eylül-İkincilik Ödülü
Kadın-Jüri Özel ÖdülüAda Dans Tiyatrosu

   1994 yılından beri Marmara Üniversitesi bünyesinde 
Yrd. Doç. Dr.  Vicdan Nalbur Taşdemir tarafından yürütülen dans tiyatrosu ve performans çalışmalarının profesyonel bir hal almasıyla 2004 yılında Yavuz Gümüş yönetmenliğinde gösteri sanatları topluluğuna dönüşen Ada Dans Tiyatrosu topluluğu bu zamana kadar 70'e yakın oyuncusuyla birçok  festival ve  sahnede farklı gösteriler sunmuştur.

Dans tiyatrosu topluluğunun çok az olduğu ve koreografilerinin nadir sergilendiği ülkemizde isteğimiz ; özgün anlatımı , ifade gücü ve içerisinde bir çok disiplini barındıran yapısı ile dans tiyatrosu sanatını sanatseverlere yaşatmaktır. Dört duyuya hitap etmesine özen gösterdiğimiz koreografilerimizde izleyicilerin özdeşim kurmadan konuya yakınlaşmasını sağlamaya çalışmaktır.

Meramımızın söze başvurmadan , beden yoluyla anlatılması ; duygu, düşünce ve hayal gücümüzün bedensel dürtüye, harekete, sese , biçime ve iletişime dökülmesi olarak  açıklayabiliriz ada dans tiyatrosu koreografilerini.  Koreografilerimizi salt danstan  ve  tiyatrallikten ayıran önemli özellik ; hareketimizin estetiğinden çok onun altındaki neden ve onun bir eyleme dönüşmüş olmasıdır.

Dekorun kullanılmadığı veya minimalize edilerek oluşturulduğu dans tiyatrosu koreografilerimizde kullandığımız “metaforik nesneler” , dekorun bir parçası olsun veya olmasın sahip olduğu simgesel işlevi dolayısıyla dekordan bağımsız olarak sahnede var olmakta ve salt kendine özgü bir anlatımı olan bir yapıya dönüşmektedir. Bu dönüşüm sonrasında fiziksel kullanımlarını ters yüz etmemiz ile nesneleri asıl işlevlerinden uzaklaştırarak , nesnelerin iç dinamiğini , nesnelerin anlatım gücünü ve dışavurumunu açığa çıkarmış olmaktayız.